Przyleciały „Żurawie”

Aktualności

Kto w niedzielę 27 stycznia wybrał się do cerkwi greckokatolickiej na koncert fenomenalnego chóru męskiego „Żurawie” (ukr. „Журавлі”) był świadkiem i uczestnikiem niezwykłego wydarzenia artystycznego.

zurawie

Sprzyjała temu bez wątpienia sama atmosfera świątyni, która w doskonały sposób łączy wschodni wystrój wnętrza (ikonostas, freski) z barokową polichromią sufitu i gotyckimi murami. Połączenie wszystkich tych czynników ze wspaniałą akustyką i profesjonalizmem „Żurawi” spowodowało, że zgromadzeni w cerkwi ponad godzinę mogli naprawdę wyjątkowo przeżywać koncert.

„Żurawie” to chór jedyny w swoim rodzaju. Jest to reprezentacyjny zespół Związku Ukraińców w Polsce, w skład którego wchodzą ludzie różnych profesji oraz studenci. Mieszkają w kilkudziesięciu miejscowościach Polski, a łączy ich zamiłowanie do śpiewu i ukraińskiej pieśni. Chór nie posiada własnej siedziby. Aby przygotować się do koncertów, jego członkowie zjeżdżają się do Przemyśla lub Gdańska i po cyklu prób występują przed publicznością.

Chór został założony w 1972 r. i od tego czasu ma za sobą niezliczone trasy koncertowe w Polsce i za granicą łącznie z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Obecnie „Żurawiami” dyryguje Jarosław Wójcik, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej.

Autor: Bohdan Tchórz

Dodaj komentarz