Muzycy z Górowa zdominowali festiwale pieśni żeglarskiej w Polsce

Aktualności

Zespół Anker, bo właśnie o nim mowa, powstał w styczniu 2012 r. w Górowie Iławeckim z inicjatywy Bartosza Ziajły, który poszukiwał muzyków do nagrania kilku napisanych przez siebie piosenek. Oprócz Bartka, który gra na gitarze prowadzącej, śpiewa oraz wystukuje rytm stopą na bębnie, w zespole grają również Sebastian Mazurkiewicz (akordeon), Dariusz Wasyleczko (gitara basowa) oraz jedyny muzyk spoza Górowa, Adam Cudak (ze Szczytna). Adam jest typowym multiinstrumentalistą, ale w Ankerze gra głównie na mandolinie, fletach i lirze korbowej. Teksty Bartka opowiadają o własnym życiu, przyjaźni, tęsknocie, miłości a wszystko to ubrane w tematykę żeglarską i muzykę, która stanowi połączenie folku, rocka i szant.

550141_4287524553016_1320795724_n

Po nagraniu materiału w studio kolegów z zespołu Enej (Mirek „Mynio” Ortyński – występował kiedyś w jednym zespole z Bartkiem) wszyscy muzycy stwierdzili, że materiał jest na tyle dobry, że trzeba z nim spróbować swoich sił gdzieś dalej. Padło na festiwal piosenki żeglarskiej „Kopyść” w Białymstoku, który miał się odbyć w dniach 20-21 kwietnia 2012 r. Trzecie miejsce i szczególnie ciepłe słowa od jednego ze znanych muzyków szantowych Grzegorza „Gooroo” Tyszkiewicza oraz zaproszenie na festiwal w Mikołajkach zmobilizowało chłopaków do jeszcze cięższej pracy oraz większej dbałości o każdy detal muzycznego rzemiosła.

Lipcowy festiwal „KROSS Szanty” w Mikołajkach zakończył się pełnym sukcesem. Pierwsze miejsce, nagrody, zaproszenia na kolejne festiwale oraz mnóstwo pochwał i ciepłych słów od niezależnych znawców tematu pieśni żeglarskich.

Po zakończeniu festiwalu podszedł do nas ogromnie ceniony w środowisku szantowym muzyk Mirosław „Kowal” Kowalewski i chwaląc nasz występ zapytał czy wybieramy się na konkurs w Charzykowych. Widząc nasze zdziwione miny wyjął przy nas telefon i zadzwonił do organizatorów witając ich słowami: „Mam zespół, który wygra wasz festiwal”, opowiada z uśmiechem Bartek.

Dwa tygodnie przygotowań i kolejny sukces. Ponowne przyznanie Grand Prix zespołowi Anker utwierdziło chłopaków w przekonaniu, że to co robią, ma sporą wartość oraz dało nadzieję na prawdziwą muzyczną przygodę. Za wygrane nagrody pieniężne postanowili znowu wejść do studia aby nagrać swoją pierwszą pełnowymiarową płytę „Mazurski Sen”.
Coroczny, styczniowy festiwal „Port Pieśni Pracy” w Tychach jest pierwszym szantowym festiwalem w roku, podsumowującym jednocześnie rok poprzedni. Biorą w nim udział laureaci krajowych konkursów z poprzedniego roku. Było to największe wyzwanie zespołu, tym bardziej cieszy finał imprezy. Anker ponownie zdobywa pierwsze miejsce – Wielki Dzwon PPP. Jury zdecydowało, że ze względu na przepaść dzielącą muzyków z Górowa od pozostałych twórców, tym razem nie przyzna drugiego miejsca nikomu.

Przez nieco ponad rok działalności zespół z nieznanego nikomu miasteczka zdobył trzy pierwsze miejsca w czterech festiwalach, w których brał udział i z nikomu nieznanej kapeli stał się dobrze rozpoznawalną firmą na szantowym rynku muzycznym. Szczególnie chwalony był dobór i oryginalność instrumentów oraz dobrze współbrzmiące głosy wszystkich członków zespołu. Uwagę zwróciły również autorskie teksty ale najbardziej charakterystyczną cechą zespołu Anker pozostaje nowatorskie podejście do tematu muzyki żeglarskiej. Chłopaki już szykują się do kolejnych festiwali i do zbliżającego się wielkimi krokami kolejnego sezonu żeglarskiego.

Autor: Marcin Kaszubat

[nggallery id=3]

Dodaj komentarz