Finał XVIII Turnieju im. Marka Wielgusa – powiat bartoszycki

Aktualności

Wygraną bartoszyckiej młodzieżowej drużyny piłki nożnej zakończył się Powiatowy Finał XVIII Turnieju im. Marka Wielgusa, który rozegrany został 24 kwietnia na przyszkolnym „Orliku” w Górowie Ił.

 img_3420

Do finału na poziomie powiatu dotarły cztery drużyny piłki nożnej reprezentujące szkoły podstawowe z Górowa Iławeckiego, Bisztynka, Kandyt oraz Bartoszyc.

Otwarcie Turnieju nastąpiło o godz. 9. 30 i zaraz po rozlosowaniu meczy chłopcy przystąpili do gry. Odpowiednio przygotowani przez swoich trenerów młodzi piłkarze nie szczędzili energii ani umiejętności, aby jak najlepiej wypaść w konfrontacji z rówieśnikami i sięgnąć po zwycięstwo. Meczom sprzyjała pogoda, ponieważ dzień był słoneczny i ciepły, a lekki wiatr tylko wzmagał wolę walki. Całość zakończyła się lekko po południu. Wszyscy zawodnicy chętnie ustawili się do pamiątkowej fotografii.

Na podsumowanie Turnieju kolejność zespołów przedstawiała się następująco:

I miejsce – UKS Legia-BART

II miejsce – SP 2 Górowo Iławeckie

III miejsce – SP Kandyty

IV miejsce – SP Bisztynek

Drużyny biorące udział w Turnieju otrzymały puchary oraz dyplomy ufundowane przez organizatorów – SP 2 Górowo Ił. Ponadto najlepszy bramkarz Turnieju, Krystian Rogal z Bisztynka oraz najlepszy strzelec, Miłosz Sadowski z Bartoszyc uhonorowani zostali specjalnymi statuetkami.

 

Informacja:

Pierwsze Uczniowskie Kluby Sportowe zostały założone w 1994 roku. Ich pomysłodawcą był prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Paszczyk.

Wielkim zaangażowaniem w rozwój Uczniowskich Klubów Sportowych wykazał się przewodniczący Sejmowej Komisji do spraw Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu, Wiceprezes PZPN, Marek Wielgus. Był on wraz z Lesławem Ćmikiewiczem jednym z pierwszych założycieli UKS-ów oraz pomysłodawcą stworzenia turnieju mini-piłki nożnej dla dzieci, zrzeszonych w Uczniowskich Klubach Sportowych.

Po tragicznej śmierci Marka Wielgusa zawodom nadano jego imię.

Na dotychczasowych finałach turnieju im. Marka Wielgusa gościło wiele osobistości ze świata sportu, gwiazdy polskiej piłki oraz przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych. Finały turnieju zaszczycili swoją obecnością między innymi prezydent FIFA Joao Havalange, Vice-prezydent FIFA Issa Hayatou, prezydent UEFA Lennart Johansson a także ministrowie sportu i gwiazdy takie jak Kazimierz Górski wraz z drużyną Orłów Górskiego.

Organizacją turnieju zajmuje się również rodzina tragicznie zmarłego Marka Wielgusa.

Każdego roku w turnieju bierze udział około 2000 drużyn dziewczęcych i chłopięcych (po 10 osób z każdego zespołu). Pierwsza runda odbywa się na terenie 16 województw. Zwycięskie zespoły w kategorii chłopców i dziewczynek z każdego województwa awansują do finału ogólnopolskiego.

www.uks.info.pl

[nggallery id=23]

Dodaj komentarz