Gimnazjaliści z Achim w Górowie Iławeckim

Aktualności

W tym roku, w dniach 22-29 maja młodzież z Gimnazjum nr 1 w Górowie Iławeckim oraz troje uczniów z gimnazjum ukraińskiego gościła 15 osobową grupę kolegów i koleżanek  z Achim. Tym razem gimnazjaliści z Niemiec przyjechali do  Polski pociągiem. Powitanie nastąpiło na dworcu kolejowym w Gdańsku. Podczas pobytu na Pomorzu uczniowie z opiekunami zwiedzili najważniejsze zabytki miasta. Młodzież niemiecką najbardziej zainteresowała gdańska Starówka, żuraw, sopockie molo oraz zajęcia warsztatowe w Centralnym Muzeum Morskim. Nie byłoby tej wycieczki gdyby nie pozyskane środki na ten cel przez p. Liliannę Sapalską, dyrektora szkoły (środki z Fundacji Polsko-Niemieckiej).

DSCF4659
23 maja cała grupa młodzieży biorąca udział w wymianie przyjechała z Gdańska do Górowa Iławeckiego, gdzie młodzi Niemcy zostali zakwaterowani u poszczególnych rodzin. Program wizyty był tak ułożony, aby młodzież z Achim mogła również  poznać historię  naszej  „małej ojczyzny”, codzienność polskiej szkoły i znaleźć czas na zapoznanie się i rozrywkę.

W piątek, 24 maja niemieckich gimnazjalistów gościł w Urzędzie Miasta Burmistrz, p. Jacek Kostka. Po spotkaniu w ratuszu, delegacja niemiecka poznawała historię naszego miasteczka spacerując  po mieście i oglądając zabytki.

Sobota i niedziela była dniem rodzinnym, gdzie młodzi Niemcy mogli poznać naszą kuchnię oraz zwiedzić najbliższą okolicę, m.in. Lidzbark Warmiński, Olsztyn a potem Żywkowo. Atrakcją pobytu w naszej szkole był turniej szachowy, w którym uczestniczyli również goście, zajmując drugie i trzecie miejsce.

W poniedziałek wszyscy uczestnicy wymiany spotkali się przy ognisku w parku szpitala rehabilitacyjnego. Wtorek, 28 maja, był dniem zajęć w szkole z udziałem młodzieży w warsztatach podsumowujących pobyt w naszej szkole. Owocem warsztatów były prezentacje multimedialne opisujące przebieg wymiany. Dyskoteka zakończyła oficjalny pobyt grupy niemieckiej w Górowie Iławeckim. Środa, 29 maja,  była raczej smutnym dniem ponieważ rozstawaliśmy się.  Jak zwykle pożegnaniu towarzyszyły łzy i wymianą adresów i e-maili.

We wrześniu do Achim wyjedzie 15 uczniów i 2 nauczycieli z górowskiego gimnazjum. Zapoczątkowana w roku 2001 współpraca z Gimnazjum w Achim w Niemczech daje dzisiaj wymierne rezultaty. Młodzież z tych  szkół ma możliwość kontaktów. Każdego roku uczniowie obu gimnazjów odwiedzają się. Na przełomie września i października młodzi górowianie wyjeżdżają do Achim, a na przełomie maja i czerwca młodzi Niemcy goszczeni są przez  kolegów i koleżanki w Górowie Iławeckim.

 

                                                                                         Roman Petrecki

[nggallery id=40]

 

Dodaj komentarz