XXII Dni Górowa – tym razem bez deszczu

Aktualności

Sceptycy przepowiadali: będzie lało. Jednak nie lało, przynajmniej na początku tegorocznych Dni naszego miasta.

IMG_5916

Sobota 22 czerwca była dniem, w którym działo się najwięcej. Najpierw została odprawiona Msza Święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z udziałem góralskiej kapeli (gości z powiatu Limanowa) oraz księdza Jana, gościa niezwykłego, o światowej biografii, od ponad dwudziestu już lat pracującego dla naszej wspólnoty w Brazylii. Po Mszy barwny orszak wyruszył z pod kościoła pod ratusz, gdzie zaplanowano główne uroczystości święta miasta. W procesji szli razem górale, podopieczni wraz z opiekunami z „Barki”, młodzież szkolna, dzieci, wojsko (dawne i współczesne) i mieszkańcy Górowa.

Aby dwudziestodwuletniej tradycji stało się zadość, z pod wrót i schodów ratusza przystrojonych na tę okazję brzózkami i kostkami sprasowanej słomy, wszystkich zgromadzonych przywitał Burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka.

W pierwszej kolejności przywitani zostali goście honorowi, a przede wszystkim delegacja z partnerskiego powiatu i miasta Verden z Niemiec pod przewodnictwem pana Thomasa Gern  Burmistrza Miasta Verden, delegacja z partnerskiego miasta i okręgu Bagrationowsk z Rosji pod przewodnictwem pani Jeleny Lubimowej, Mera Bagrationowska, delegacja z partnerskiego miasta Horochiw z Ukrainy na czele z Merem Wiktorem Hodykiem, pan Miron Sycza, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, pani Anna Wasilewska, członek zarządu Województwa Warminsko-Mazurskiego, pan Zbigniew Pietrzak – radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, księża oraz przedstawiciele miejscowych instytucji i goście z sąsiednich gmin i powiatów.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie najlepszym uczniom górowskich szkół nagród Burmistrza. Uczniowie odbierali je razem ze swoimi wzruszonymi rodzicami.

Główne widowisko dnia, przygotowane przez uczniów i nauczycieli górowskiego Zespołu Szkół nosiło nazwę „Piknik z Napoleonem”. Pod czas owego pikniku uczestnicy święta mogli obejrzeć ciekawe impresje na napoleońskie tematy wzbogacone występami czarownic z miotłami, żołnierzy w mundurach z epoki oraz, na zakończenie, tańcem lokalnych kowbojów.

Szczególnym akcentem święta były występy góralskich zespołów folklorystycznych, które pokonały ponad 600 km, aby zaprezentować się przed górowską publicznością. Mogliśmy otóż posłuchać regionalnych pieśni, obejrzeć brawurowo wykonywane tańce, łącznie z osławionym „zbójnickim”, a także podziwiać oryginalne, barwne góralskie stroje.

Występom towarzyszyły: wystawa sprzętu wojskowego, prezentacja Nadleśnictwa Górowo Iław., stragany z różnościami i, czego nie mogło zabraknąć, degustacja wspaniałych potraw serwowanych przez niezrównane Koła Gospodyń, włącznie z tymi, które przybyły z gór.

Wieczór 22 czerwca należał do zespołów muzycznych, dla których została specjalnie ustawiona scena w parku miejskim. Przy „żywej” muzyce, posilając się przy barach pod gołym niebem, chętni bawili się do białego rana.

Następnego dnia były zawody sportowe, otwarte muzeum „Dreyse”, piknik pod przedszkolem sponsorowany przez Nadleśnictwo Górowo Ił. i Msza Święta z udziałem kapeli góralskiej.

Przez dwa dni w Górowie działo się wiele, było ciekawie i wesoło, a deszcz spadł jedynie w momencie odjazdu góralskiego autobusu.

[nggallery id=47]

Dodaj komentarz