EKOŁOMYJA 2013 czyli dwa dni dobrej zabawy

Aktualności

Dwa dni wspaniałej zabawy zafundowali mieszkańcom Górowa Iławeckiego oraz gościom miasta organizatorzy barwnego widowiska plenerowego, którym była piąta już (a więc mały jubileusz!) EKOŁOMYJA 2013.

img_8093

W sobotę i niedzielę 13-14 lipca w amfiteatrze nad jeziorkiem przy Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania działo się wiele i każdy, kto postanowił spędzić tutaj czas, nie mógł się nudzić, bowiem można było cieszyć się występami zespołów folklorystycznych, posłuchać rock i pop muzyki, a także posilić się daniami swojskiej kuchni oraz ochłodzić się nieco po gorących doznaniach estetycznych chłodnymi napojami. Na przeszkodzie nie mogła nawet stanąć niezbyt łaskawa sobotnia aura. Widzowie nie zawiedli.

„Ekołomyja” jest wydarzeniem artystycznym, które wpisało się już na stałe do kalendarza wakacyjnych imprez naszego województwa i chętnie biorą w nim udział także zaproszeni goście. W tym roku znaleźli się wśród publiczności między innymi: Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, I zastępca ambasadora Ukrainy w Polsce Władysław Kaniewski, Miron Sycz Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych I Etnicznych, minister Urszula Pasławska, podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu, Władysław Mańkut, Przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmiku woj. W-M, Wojciech Prokocki, Starosta Powiatu Bartoszyckiego oraz wielu jeszcze innych (pełna lista to kilkadziesiąt nazwisk).

Organizatorzy nie zawiedli i wszystko to, co zostało zaproponowane na plakatach i ulotkach, zostało zrealizowane.

Biorąc słowo na otwarciu imprezy poseł Miron Sycz serdecznie powitał publiczność, a w szczególności gości z Ukrainy. Wszystkim życzył dobrej zabawy i wyraził przekonanie, że popularność „Ekołomyi” będzie tylko rosnąć i brać w niej będzie udział coraz więcej i publiczności, i zespołów artystycznych.

„Ekołomyję” patronatem objął Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dotowali: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Samorząd Powiatu Bartoszyckiego, Samorząd Miasta Górowo Iławeckie, Samorząd Gminy Górowo Iławeckie.

Jednak festiwal, to były nie tylko wydarzenia na scenie nad jeziorkiem. Były także imprezy towarzyszące, w których każdy mógł wziąć udział: wykład i wystawa fotografii „Karpaty bez granic”, turnieje sportowe, konkursy ekologiczne, oficjalne otwarcie przyszkolnego „Orlika”. Można było także pozbyć się niepotrzebnych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Bez wątpienia ostatni weekend w Górowie Iławecki, zresztą jak i dwa poprzednie, należały do medialnych, udanych i ciekawych.

 

Bohdan Tchórz

[nggallery id=58]

Dodaj komentarz