Rozpoczyna się Boże Narodzenie u grekokatolików i prawosławnych

Aktualności

Dzisiejszego wieczora (6 stycznia) grekokatolicy i prawosławni zasiądą do wigilijnego stołu rozpoczynając tym samym święta Bożego Narodzenia, które według kalendarza juliańskiego zaczynają się 7 stycznia.

IMG_0168Na wigilijnym stole, obowiązkowo nakrytym białym, bądź wyszywanym obrusem, pod którym rozkłada się wcześniej odrobinę siana, znajdzie się dwanaście postnych potraw. Po odmówieniu modlitwy rodzina podzieli się prosforą (małą bułeczką na zakwasie) i przystąpi do spożywania wieczerzy. Potrawy przygotowane na  Свят-вечір (święty, wigilijny wieczór), a powinno ich być dwanaście, to: kutia, barszcz z uszkami, ryby przyrządzana na różne sposoby, kapusta z grzybami, pierogi, paszteciki z grzybami, kluski z makiem, kompot z suszonych owoców, gołąbki i jeszcze inne różne w różnych regionach kraju. Za główną potrawę tego świątecznego wieczora uważana była „kutia”, podstawą przyrządzania której jest ziarno pszenicy. Musi być ona we właściwy sposób przygotowana, namoczona i gotowana przez wiele godzin. Do jej przygotowania nie może zabraknąć maku – symbolizuje on bogactwo, podobnie jak sama pszenica, która jest jednym z najszlachetniejszych zbóż, a jednocześnie symbolem dostatku. Jako wigilijna potrawa kutia powinna być też wzbogacona miodem i bakaliami.

Tego dnia wieczorem w cerkwiach, odpowiednio przystrojonych do świąt, odprawiane są nieszpory (wieczorne nabożeństwo), na którym starają się być obecni wszyscy domownicy.

Bohdan Tchórz

Dodaj komentarz