Górowscy sportowcy w górach

Aktualności

O wspaniałej przygodzie i niezwykłych wrażeniach mogą mówić uczniowie górowskiej podstawówki wspominając dopiero co minione ferie zimowe i przeglądając fotografie.

DSC_0758Korzystając z zaproszenia i gościnności zaprzyjaźnionej górskiej gminy Niedźwiedź (powiat Limanowa), grupa górowskich uczniów, głównie z klas sportowych, udała się wraz z opiekunami na aktywny odpoczynek w Gorce, połączony ze zwiedzaniem regionu.

Przygoda rozpoczęła się wczesnym rankiem w niedzielę 2 lutego od zbiórki przed budynkiem szkoły i wyjazdu. Ten etap podróży, ponad siedemset kilometrów, rozpoczęty w Górowie Iławeckim, zakończył się w Podobinie, gdzie na młodych podróżników czekali już gospodarze. Po powitaniu, zapoznaniu się, zakwaterowaniu i kolacji wszyscy udali się na nocny odpoczynek pełni domysłów, co przyniesie następny dzień. Goście zamieszkali w podobińskiej szkole.

Program pobytu w górach był niezwykle ciekawy i nasycony wszelkiego rodzaju atrakcjami, niedostępnymi w takim wymiarze u siebie w domu. Już w pierwszym dniu pobytu uczniowie rozpoczęli naukę jazdy na nartach korzystając ze stoków góry Tobołów. Tego samego dnia było także zwiedzanie bardzo atrakcyjnego miejsca – obserwatorium astronomicznego na Suhorze.

W następnym dniu górowianie jeździli do Krakowa, zwiedzali Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto, odwiedzili legendarnego smoka. Byli także w Zakopanem, skąd kolejką linową wjechali na Kasprowy Wierch i w Białce Tatrzańskiej, gdzie skorzystali z dobrodziejstw źródeł termalnych.

Wiele wrażeń dostarczyła uczniom wyprawa do Wieliczki i zwiedzanie zabytkowej kopalni soli. Wrażenie było tym większe, bo aby zwiedzić kopalnię, należało ubrać się w specjalne stroje, a potem już można było chłonąć podziemną historię i brać udział w rozmaitych, przygotowanych przez przewodników eksperymentach. Grupa odwiedziła jeszcze skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

Młodzi sportowcy, w czasie pobytu w Podobinie rozegrali turniej przyjaźni w piłkę nożną i unihokeja o Puchar Wójta Gminy Niedźwiedź – dziewczęta i chłopcy.

Pobyt w górach zakończył się podpisaniem w obecności wójta gminy Niedźwiedź Janusza Potaczka, miejscowych pedagogów i górowskiej delegacji umowy o partnerskiej współpracy Zespołu Placówek Oświatowych w Podobinie a Szkołą Podstawową nr 2 w Górowie Iławeckim.

Wjazd w Gorce nie byłby możliwy, gdyby nie wspólne zaangażowanie szkoły, Urzędu Miasta Górowo Iławeckie, Nadleśnictwa Górowo Iławeckie oraz samych rodziców uczniów SP 2.

Wielkie słowa podziękowania należą się gospodarzom gminy Niedźwiedź, którzy niezwykle serdecznie i z wielkim zaangażowaniem podejmowali u siebie gości z północy.

Bohdan Tchórz

Dodaj komentarz