Krośnieńska Motomajówka

Aktualności

Ten dzień (11 maja, niedziela) nie zapowiadał się zbyt ciekawie. Od rana zwyczajnie lało i raczej mało komu chciało ruszać się poza obręb swojego mieszkania i wygodnej kanapy.

2Niemniej znaleźli się śmiałkowie, którzy postanowili spędzić niedzielę niestandardowo, tym bardziej, że akurat w Krośnie koło Ornety ksiądz ks. kan. Andrzej Krużycki zaprosił chętnych na VI już Warmińską Motomajówkę. Pojechali na nią, między innych bajkarzy z Górowa Iławeckiego.

To przedsięwzięcie od początku ma wielu zwolenników i nic więc dziwnego, że w Krośnie pojawił się tłum motocyklistów i motocyklistek. Najdalej jechał gość z Pszczyny – 560 kilometrów. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej, po której proboszcz poświęcił pojazdy, a następnie wszyscy pojechali na paradę trasą Krosno – Lubomino i z powrotem.

Sanktuarium w Krośnie zbudowano w latach w latach 1709-1759 na dębowych palach obok rzeki Drwęcy. Fundatorem budowy zespołu odpustowego był biskup Teodor Potocki, budowniczym zaś Hans Christopher Reimers z Ornety. Budowę kościoła zakończono w 1720 roku, a wykańczanie wnętrza i zdobienia fasady w 1759. Dnia 8 września 1720 r., w Święto Narodzenia NMP biskup Teodor Potocki w obecności siedmiu kanoników katedralnych i czterech dobromiejskich dokonał poświęcenia kościoła w stanie surowym, nadając mu zachowany do dziś tytuł Nawiedzenia NMP i św. Józefa.

Uczestnicy Motomajówki, którzy nie pojechali na paradę zajęli się przekąską bądź zwiedzaniem kościoła. A jest czym się zachwycić. Sanktuarium przypomina Świętą Lipkę, jest jednak jakby bardziej autentyczne. Tutaj widać działanie czasu, a niezwykłe barokowe wnętrze przypomina o minionych wiekach i dawnej świetności.

Po powrocie z parady motocykliści zajęli się wyborem najmłodszej motocyklistki, najstarszej pary motocyklowej, najstarszego duetu – motocykl i jego właściciel i, ogólnie, zabawami integracyjnymi.

Bohdan Tchórz