BARKOWY piknik z Bareją

Aktualności

IMG_8595Piątkowe popołudnie 16 maja w Górowie Ił. można było spędzić standardowo (na przykład przed TV) lub rozejrzeć się z czymś ciekawszym. A propozycje były. Otóż „CENTRUM BARKA” Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki zaproponowało mieszkańcom miasta i gościom II Filmowy Piknik z Bareją – imprezę o charakterze, można by tak nazwać, dydaktyczno-rozrywkowym.

1Świetlica BARKI na piątkowe popołudnie zamieniła się jednocześnie i w salę wystawienniczą, i w teatr. Organizatorzy zadbali o to, aby na wystawie pojawiły się rekwizyty (autentyki) związane z epoką zapisaną i przekazaną potomnym w filmach Stanisława Barei – „Miś”, „Brunet wieczorową porą”, „Alternatywy” itd. Tak oto publiczność mogła podziwiać telewizor z epoki, szklaną rybę, popiersia ważnych ludzi, sztandar organizacji, kartki żywnościowe i wiele innych interesujących przedmiotów, nieznanych dzisiaj młodym ludziom.

W programie „Pikniku” były scenki z pamiętnych dzieł mistrza Barei odgrywane przez podopiecznych BARKI oraz ich opiekunów, piosenki z epoki, konkursy (za udział w nich organizatorzy dawali dyplomy w formie kartek żywnościowych i miniaturowe, zrobione a siana misie), pokaz strojów i wiele innych atrakcji przewidzianych programem imprezy.

Główna atrakcją wieczoru był monodram zaprezentowany przez aktorkę grającą jedną z głównych ról w „Misiu” – Krystynę Podleską.

Dużą niespodzianką było pojawienie się na parkingu czterech oryginalnych Trabantów. Publika z wielką ciekawością przyglądała się zabytkom rodem z DDR, dotykała ich, wypytywała właścicieli o szczegóły, a szczęśliwcy mogli nawet odbyć przejażdżkę tymi osobliwymi wehikułami.

Nie zabrakło na imprezie, jak że by inaczej, ducha minionej epoki, który potrafił pojawiać się w najmniej oczekiwanych momentach.

I co by tu nie pisać, zapowiadane wcześniej i zrealizowane wydarzenie było ciekawe i dowcipne, lecz… zwyczajnie zawiodła publika i były nawet momenty, że występujący na scenie muzycy przygrywali do zupełnie pustego placu.

Bohdan Tchórz