XXII Dni Górowa Iławeckiego – już za nami

Aktualności

1_1Przewidywania odnośnie prognozy pogody sceptyków sprawdziły się co do joty i 23 Dni Górowa Iławeckiego upłynęły pod znakiem dżdżystej pogody. Ulewy nie było ale nieustanna mżawka mogła dać się we znaki. Pewnie z tego też powodu przed ratuszem w sobotę 14 czerwca, gdzie zaplanowano oficjalne otwarcie imprezy, tłumów nie było. Prócz zaproszonych gości i delegacji z zagranicy, w otwarciu wzięli udział tylko najwytrwalsi z mieszkańców naszego miasteczka.

Święto miasta, zgodnie z harmonogramem rozpoczęło się od mszy św. w intencji miasta odprawionej w miejscowej cerkwi greckokatolickiej, którą sprawowali ks. dziekan Jan Łajkosz, ks. dziekan Józef Gawrylczyk i ks. Władysław Urbanowicz. W słowie do obecnych na mszy ks. Urbanowicz, dawny mieszkaniec Górowa Iławeckiego wspomniał dawne czasy i podkreślił specyficzną atmosferę małych ojczyzn oraz niewidzialną więź łączącą ich mieszkańców, gdzie zawsze można liczyć na pomoc i dobre słowo przyjaciół.

Pod ratuszem, z parasolem w ręku, który tego dnia był sprzętem bardzo niezbędnym, przybyłych powitał Burmistrz Miasta Jacek Kostka i zaprosił do aktywnego udziału w przygotowanych imprezach.

Między zaproszonymi gośćmi na święto miasta byli: poseł na Sejm RP Miron Sycz, p. Jelena Lubimowa z Bagrationowska (Rosja), p. Wiktor Hodyk – Mer Horochowa (Ukraina), Wojciech Prokocki – Starosta Powiatu Bartoszyckiego, p. Bożena Olszewska – Wójt Gminy Górowo Ił., p. Małgorzta Oficerska – Prezes LGD Warmiński Zakątek, p. Andrzej Kinal – Dyrektor ZK w Kamińsku, p. Jan Bałdyga – Komendant Komisariatu Policji w Górowie Ił., p. Władysław Mańko – Nadleśniczy Górowa Ił., p. Zbigniew Pietrzak – radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, p. Marek Karolewski – Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bartoszycach, p. Zbigniew Cichomski – wice-prezes Strefy.

Górowo Iławeckie, o czym czasem wspominamy, jest swego rodzaju centrum edukacyjnym regionu, w którym czasie roku szkolnego we wszystkich szkołach pobiera nauki niemal tysiąc uczniów. Dlatego też dobrą tradycją jest wyróżnianie w czasie święta miasta najlepiej uczących się. Otrzymują oni listy pochwalne oraz nagrody ufundowane przez gospodarza miasta. W tym roku Burmistrz wyróżnił: Kajetana Siebieszuka z SP nr 2, Jacka Wapniewskiego z Gimnazjum nr 1, Ołeksandra Akułowa z ZSzUJN, Adrianę Mihal z ZSzUJN, Babickiego Krzysztofa z Zespołu Szkół i Izabelę Gołembiecką, także z Zespołu Szkół. Podziękowania otrzymali także rodzice.

Małe społeczności, powiedział w swoim wystąpieniu poseł Miron Sycz, mają tę dobrą stronę, że wszyscy mogą się tutaj łatwo porozumieć. Przykładem tego może być obecność pod górowskim ratuszem w tym samym czasie delegacji z Rosji i Ukrainy.

Na zakończenie uroczystości pod ratuszem w części artystycznej wystąpiły zespoły z liceum ukraińskiego – „Dumka” i „Żurawka”, które wspaniale, pomimo smętnej pogody, podsumowały część oficjalną.

Z całą pewnością najbardziej oczekiwaną częścią święta miasta była zabawa w parku miejskim. Wystąpiły zapowiedziane wcześniej zespoły, a miłośników tańca i muzyki przybywało z każdą godziną. Wszyscy bawili się znakomicie, a przy okazji można było coś przegryźć i popić. Chuligaństwa nie było.

Bohdan Tchórz