Uporządkowali cmentarz w Piastach

Aktualności

IMG_2544Niedawno Piasty Wielkie obchodziły 600-lecie istnienia, o czym przejeżdżających przez wieś informuje okolicznościowy głaz ze stosowną datą ustawiony nieopodal przystanku autobusowego.

Ta okrągła rocznica przyczyniła się do odsłonięcia pewnej tajemnicy, która w zasadzie tajemnicą nie była, tylko zapomnieniem połączonym z zaniedbaniem i dewastacją. Otóż, dzięki inicjatywie Urzędu Gminy oraz pracy miejscowego aktywu odsłonięto dawny cmentarz wiejski. Zostały wyrąbane drzewa i krzaki, uporządkowano resztki nagrobków, usunięte zostały wszelkie śmieci. Prace porządkowe ukazały także pewną prawidłowość, znaną z innych miejscowości – próżno szukać na tym cmentarzu żeliwnych krzyży czy ogrodzeń. Brakuje także płyt z epitafiami.

W Piastach Wielkich był także kościół. Po nim to już dzisiaj zupełnie nie ma śladu, jeśli nie liczyć rozrzuconych kamieni stanowiących niegdyś jego fundament. O istnieniu kościoła, oraz jego architekturze możemy dowiedzieć się otwierając na przykład stronę internetową www.bildarchiv-ostpreussen.de. Z niejakim zdziwieniem stwierdzimy wówczas, że obiekt ten stał jeszcze w latach 50-ych minionego stulecia. We wsi był także całkiem przyzwoity pałac (dzisiaj zachowany jedynie na starej fotografii i oznaczony na mapie).

Bohdan Tchórz