Spartakiada przeszła do historii

Aktualności

1Międzynarodowa spartakiada młodzieży szkolnej zorganizowana w ramach wspólnego projektu, w której wzięły udział dzieci i młodzież z Rosji (Bagrationowsk) oraz Polski (Górowo Iławeckie) zakończyła się w środę 8 października na hali sportowej SP 2 w Górowie Ił.

Po rozegraniu końcowego meczu piłki siatkowej między gimnazjalnymi chłopięcymi drużynami nastąpiło podsumowanie całej spartakiady i wręczenie zawodnikom oraz nauczycielom i działaczom sportowych trofeów przygotowanych przez UM Górowo Iławeckie. Każdy z uczestników tego sportowego wydarzenia, niewątpliwie ważnego w regionalnym wymiarze, otrzymał dyplom i pamiątkowy medal, natomiast drużyny zostały obdarowane pucharami i piłkami.

Zwracając się do młodych zawodników zarówno Mer Bagrationowska, jak i Burmistrz Górowa Iławeckiego podkreślili wyrównany poziom gry zawodników z-za obu stron granicy i sportowego ducha walki. Obiecali także, iż podobnych imprez sportowych będzie więcej. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią wszystkich uczestników. Był też wspólny obiad.

Spartakiada, o czym dosyć szybko przekonali się jej uczestnicy, prócz wybitnie sportowego charakteru, miała jeszcze inny wymiar. Otóż pokazała ona, że dzieci i młodzież szybko nawiązują przyjaźnie, chcą z sobą przebywać i mają sobie nawzajem wiele do powiedzenia. I tutaj pojawił się nieoczekiwany kłopot. Językowy. Niemal zupełnie zlekceważone nauczanie języka rosyjskiego sprawiło, że w prywatnych rozmowach dzieciom bardzo pomocne okazywały się ręce. A może już nadszedł czas, aby w szkołach, przynajmniej fakultatywnie, nauczać języka innego słowiańskiego narodu tak, aby cyrylica nie była czymś na kształt hieroglifów. Niewątpliwie jest to ciekawy temat.

Bohdan Tchórz