Zaproszenie na UWM

Aktualności

IMG_5235To było ciekawe oraz zapewne dla wielu inspirujące spotkanie. W czwartek 13 listopada do górowskiego Zespołu Szkół na spotkanie z młodzieżą przybyli wykładowcy i profesorowie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Olsztyna.

Inicjatorami spotkania był Klub Ziemi Górowskiej Stowarzyszenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, reprezentowany przez p. Liliannę Sapalską i dr-a Jerzego Trawińskiego. Olsztyńską delegację natomiast reprezentowali prof. Andrzej Faruga Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM, były prorektor ART. W Olsztynie, prof. Stanisław Achremczyk, Dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, dr inż. Bolesław Pilarek, Prezes Zarządu Fundacji im. M. Oczapowskiego, redaktor naczelny kwartalnika „5 plus X” oraz p. mgr inż. Władysław Płoski, wice-prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Witając się z dyrekcją Zespołu Szkół oraz młodzieżą, dziękując za zaproszenie, goście podarowali na ręce p. dyrektor Elżbiety Gottuk uniwersyteckie publikacje. Wyrazili także nadzieję na dalszą owocną współpracę z górowską szkołą.

Do zgromadzonych na szkolnej auli nauczycieli, uczniów i zaproszonych gości z wykładem wystąpił prof. Stanisław Achremczyk. Nawiązując do niedawno obchodzonej rocznicy niepodległości profesor przypomniał historię Rzeczpospolitej, którą w 1795 roku na 123 lata zaborcy podzielili między sobą. W 1918 r., po zakończeniu I Wojny Światowej Polska stała się niepodległa, a walczyli o nią wybitni obywatele, o których profesor opowiadał barwnie i ciekawie. Nawiązał także do czasów współczesnych, znanych postaci i historii, którą razem tworzymy. Wykład został nagrodzony gromkimi brawami.

W drugiej części spotkania olsztyńscy goście pokazali młodzieży ciekawy, sugestywny i dynamicznie nakręcony film o Uniwersytecie, jego osiągnięciach, kadrze i studentach. Wyrazili przy tym nadzieję, że już zapewne wkrótce spotkają się z jego widzami na uniwersyteckich salach wykładowych.

Po wizycie w szkole olsztyńska delegacja razem z organizatorami odwiedziła miejscowe muzeum historyczne oraz udała się na zaplanowane spotkanie z proboszczem parafii greckokatolickiej ks. dziekanem Janem Łajkoszem.

Zapis audio

Bohdan Tchórz