Lekcja sportu i historii

Aktualności

_MG_4668O pełnym wrażeń i pracowitym weekendzie 5 – 7 grudnia mogą mówić uczniowie górowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum nr 1, spędzili go albowiem na międzynarodowych zawodach sportowych w Bagrationowsku (ros. Багратионовск, niem. Preußisch Eylau) zorganizowanych w ramach projektu o nazwie „Rozwój obszarów przygranicznych oraz współpracy poprzez budowę infrastruktury sportowej w Górowie Iławeckim i Bagrationowsku”.

Wizyta i zawody w Bagrationowsku to część wspólnego projektu, w ramach którego zbudowany został stadion w Górowie Iławeckim. Na jego otwarcie w październiku byli także zaproszeni młodzi sportowcy z Rosji i zorganizowane były zawody lekkoatletyczne.

Gospodarze z Bagrationowska zadbali o to, aby wizyta w ich mieście była także lekcją historii oraz krajoznawstwa. W piątek uczniowie z Górowa Iław. po przyjeździe i obiedzie udali się do miejscowego muzeum historycznego, gdzie dyrektor i przewodnik, p. Aleksander w bardzo ciekawy i sugestywny sposób opowiedział o historii regionu od najdawniejszych czasów do współczesności. W godzinę po wizycie w muzeum odbyło się uroczyste otwarcie zawodów sportowych, którego wspólnie dokonali mer Bagrationowska i burmistrz Górowa Iławeckiego. To popołudnie poświęcone zostało konkurencjom sprawnościowym, oddzielnym dla każdej grupy wiekowej.

Sobota upłynęła pod znakiem piłki siatkowej. Tego dnia zespoły grały w hali sportowej we wsi Dołgorukowo. W drodze do wsi grupa zatrzymała się przed monumentem w miejscu dawnego obozu Stalag I A Stablack, aby złożyć kwiaty i zapalić świeczki ku pamięci jeńców wojennych, którzy zostali tutaj pochowani w czasie istnienia lagru. Po chwili zadumy młodzi sportowcy pojechali do miejsca zawodów. Wszystkie rozegrane w tym dniu mecze wygrały polskie drużyny. Dzień zakończył się koncertem lokalnych zaspołów artystycznych w miejscowym klubie istniejącym w dawnym kościele ewangelickim.

Niedziela przeznaczona została na zawody w halowej piłce nożnej. Przeprowadzono je we wsi Niwienskoje. Tym razem trzeba było uznać wyższość kunsztu sportowego gospodarzy. Na halowej piłce nożnej zakończył się cały trzydniowy mityng sportowy, zostały rozdane dyplomy, puchary i medale. Organizatorzy podziękowali za udział i można było wracać do domu.

Zawody sportowe w Bagrationowsku, chwała gospodarzom, zostały przeprowadzone sprawnie oraz na wysokim poziomie organizatorskim. Każde otwarcie odbywało się z udziałem dziecięcych i młodzieżowych zespołów artystycznych, co nadało całości imprezy odpowiedniego splendoru.

Kolejny cykl zawodów przeprowadzony zostanie zapewne na stadionie w Górowie Iławeckim, ale to już wiosną.

 

Bohdan Tchórz

Dodaj komentarz