Szkolne jasełka

Aktualności

1Przedstawieniami jasełkowymi uczniowie górowskich szkół zakończyli dzień nauki szkolnej w piątek 19 grudnia i rozpoczęli przerwę świąteczną. Przed tym jeszcze podzielili się z dyrektorami, nauczycielami i kolegami opłatkiem. W swoich szkołach, podobnie jak w całej Polsce, pojawią się dopiero po nowym roku.

Jasełka, to tradycja widowisk świątecznych sięgająca średniowiecza. Od wieków wpisane są one w polską tradycję. Początku wystawiania przedstawień jasełkowych można dopatrywać się w misteriach franciszkańskich. Pierwsze w historii jasełka miał wystawić sam św. Franciszek z Asyżu już w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio, później zwyczaj ten przejęli jego bracia zakonni i rozpowszechnili po całym świecie. Sama nazwa jasełka pochodzi o staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.

W uczniowskich przedstawieniach wystąpiły, zgodnie z tradycją, wszystkie osoby dramatu. Była Maria z Józefem, aniołowie, pasterze, trzej królowie, przedstawiciele różnych środowisk i profesji, którzy przybyli do Nowonarodzonego, aby złożyć mu pokłon.

Przedstawienia oprawione zostały odpowiednimi kolędami i pastorałkami w wykonaniu szkolnych chórów. Do obejrzenia przedstawień samorządy zaprosiły też honorowych gości.

W holu SP 2 odwiedzający tego dnia szkołę mogli podziwiać wystawę szopek bożonarodzeniowych wykonanych rękoma dzieci.

 

Bohdan Tchórz

Dodaj komentarz