Górowska świetlica opiekuńczo-wychowawcza w 2014 roku

Aktualności

20140604_150052Rok 2014 w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej w Górowie Iławeckim minął bardzo szybko. Po raz kolejny dzieci miały okazję spędzać czas w gronie swoich rówieśników oraz starszych i młodszych koleżanek i kolegów. Uczestnicy świetlicy mogli rozwijać swoje zainteresowania biorąc udział w wycieczkach i festynach oraz różnorodnych formach zajęć przygotowanych specjalnie dla nich.

Przez okres styczeń-czerwiec świetlica była uczestnikiem programu p.t. „Dożywianie z Carrefour”, co umożliwiło przygotowywanie każdego dnia urozmaiconych, pysznych a przede wszystkim zdrowych podwieczorków.

W czasie ferii uczestnicy świetlicy mogli korzystać z półzimowisk. Czas ten był zaplanowany tak, aby każdy mógł spędzić go aktywnie i wesoło. W tym roku dzieci miały udostępnione bezpłatnie lodowisko miejskie oraz salę gimnastyczną w Gimnazjum im. Jana Pawła II. Zorganizowana była wycieczka do kina i na basen jak również dyskoteka karnawałowa i wiele zabaw w sali świetlicy. Miłym akcentem na zakończenie ferii były niespodzianki od grupy Carrefour oraz pieczenie kiełbasek przy wspólnym ognisku. Wielkanocny zajączek Carrefoura i tym razem nie zapomniał o dzieciach ze świetlicy i obdarował je słodkimi upominkami.

Z okazji Dni Rodzin zorganizowany był wyjazd na festyn w Rybakach, nad którym pieczę trzymał Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Dzieci uczestniczyły tam w licznych konkurencjach oraz zabawach, wystąpiły przed publicznością z wcześniej przygotowanym repertuarem. Na zakończenie wszyscy otrzymali paczki.

Świetlicowe zakończenie roku szkolnego odbyło się przy ogniska. Wspólne pieczenie kiełbasek, wspominanie różnych zdarzeń z życia świetlicy umiliło ten czas. Na koniec każdy dostał płytę z pamiątkowymi zdjęciami, które kolekcjonowaliśmy przez cały rok. W wakacje 17 dzieci skorzystało z kolonii letnich Caritas. W tym roku grupa pojechała do Fromborka.

Dzieci ze świetlicy na rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 otrzymały od grupy Carrefour wyprawki, a pod koniec miesiąca ten sam sponsor zafundował atrakcyjny wyjazd do kina Helios w Olsztynie i obiad w KFC.

Jak każdego roku w Andrzejki zorganizowana była dyskoteka, podczas której dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju wróżbach i zabawach z nagrodami.

Co roku wszyscy uczestnicy świetlicy aktywnie przygotowują wystrój sali na święta Bożego Narodzenia, wykonując wszelkiego rodzaju ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne oraz z zapałem biorą udział w próbach Jasełek. Tak było również w tym roku. Dzieci przedstawiły istotę świąt zabierając nas w czasy sprzed dwóch tysięcy lat, zwracając szczególną uwagę jak coraz trudniej ludziom otworzyć serca na drugiego człowieka, a tym samym na Boga. Uroczystą Wigilię z zaproszonymi gośćmi uświetniły prezenty dla wszystkich dzieci podarowane przez Urząd Miasta Górowo Iławeckie.

Program pracy świetlicy, jak co roku, kładł duży nacisk na rozwijanie prawidłowych postaw koleżeńskich, kształtowanie poprawnych nawyków w życiu codziennym, społecznym. Praca z uczestnikami świetlicy obejmowała również kwestie właściwego wyrażania swoich emocji, ich rozróżniania, panowania nad niechcianymi zachowaniami. Asertywność wśród grupy dzieci tak zróżnicowanej wiekowo nie jest łatwa, dlatego stosowane były różne metody pracy, aby jak najefektywniej rozwinąć tę postawę. Ciekawy dobór tematyki zajęć oraz wykorzystywanie różnorodnych środków dydaktycznych, podczas wspólnych lub indywidualnych prac dzieci, ma na celu rozwijanie ich indywidualnych zainteresowań i umiejętności.

Dzieci uczestniczące w życiu świetlicy wraz z opiekunem dziękują ludziom dobrej woli i sponsorom za wsparcie materialne. Wszystkim życzymy szczęśliwego Nowego Roku pełnego radości, aby każdy znalazł w sobie cząstkę człowieka, który nie jest obojętny na krzywdę ludzką. Wszystkiego najlepszego!

Dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej w Górowie Iławeckim

wraz z opiekunem mgr Moniką Kuśmierczyk

Dodaj komentarz