Bitwa pod Toprzynami

Aktualności

IMG_0661Kolejny raz w Toprzynach zabrzmiały strzały armatnie i rozległy się okrzyki bitewne. 24 stycznia miłośnicy historii i dawnych militariów tradycyjnie przeprowadzili rekonstrukcję bitwy stoczona w dniach 7–8 lutego 1807 r. pomiędzy Wielką Armią francuską pod dowództwem Napoleona a połączonymi armiami Rosji i Prus pod dowództwem generała Bennigsena. Bitwa miała miejsce pod Preußisch Eylau, dzisiejszy Bagrationowsk (obwód kaliningradzki).

Bitwa pod Toprzynami, powiedział Sławomir Sowronek, zaczyna sezon rekonstrukcji wojen napoleońskich w Polsce, po niej odbędą się następne. Jest to inicjatywa Marcina Nowaka, mieszkańca Kandyt, którą chętnie realizujemy. Dziękujemy za gościnność gospodarzy. Są wspaniali. Użyczają nam bazy, co pozwala przetrwać kilka dni. Działamy na autentycznej części wojennego pobojowiska, co jest niezwykle nęcące. Impreza jest składkowa, sponsorowana przez nas samych. W bitwie bierze udział francuska i polska piechota liniowa, są jegrzy, mamy artlerię. Mieli być z nami jeszcze Rosjanie z Bagrationowska ale coś nie wyszło. Grupę rekonstrukcyjną tworzą nauczyciele, rzemieślnicy, uczniowie, muzealnicy. Słowem, różne środowiska połączone wspólną pasją.

Barwnemu widowisku, przeprowadzonemu w autentycznych plenerach przyglądali się nieliczni mieszkańcy Toprzyn i dosyć liczna grupa uczniów przywieziona na miejsce bitwy specjalnym autobusem.

Po zakończonej bitwie żołnierze, także ci „zmartwychwstali”, chętnie odpowiadali na zadawane przez publiczność pytania.

 

Bohdan Tchórz

Dodaj komentarz