Lekcja środowiska w Muzeum Przyrody

Aktualności

IMG_2359Czterdziestu uczniów wraz z opiekunami ze szkół podstawowych z Kandyt i Górowa Iławeckiego wzięło udział w projekcie „Warsztaty ornitologiczne” zorganizowanym przez Nadleśnictwo Górowo Iławeckie (koordynatorem projektu jest p. Kinga Chodara).

W ramach realizacji projektu uczniowie 27 kwietnia pojechali do olsztyńskiego Muzeum Przyrody, pracownicy którego przygotowali im ciekawe lekcje połączone z prezentacjami multimedialnymi i zwiedzaniem muzeum.

Opisując Ostoję Warmińską, region w którym mieszkamy, prowadzący w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiedział o jego zasobach naturalnych ze szczególnym uwzględnieniem zamieszkującego tutaj ptactwa. Uczniowie, między innymi, poznali zwyczaje poszczególnych gatunków, sposoby ich ochrony oraz zagrożenia na nie czekające. Szczególne zainteresowanie wzbudziły duże ptaki, które przy pewnej dozie cierpliwości i wytrwałości możemy zobaczyć i usłyszeć w naszych lasach. Te ptaki to między innymi bocian czarny, orlik bielik, żuraw i inne. Była też możliwość obejrzenia i dotknięcia spreparowanych egzemplarzy, a także usłyszenia ich głosów zapisanych na urządzeniach elektronicznych.

Na zakończenie pierwszej części wizyty w muzeum uczniowie wzięli udział w teście sprawdzającym, po czym poszli obejrzeć zgromadzone w salach ekspozycyjnych eksponaty.

Uczniów czeka jeszcze plenerowa część projektu, która realizowana będzie w najbliższym czasie.

Bez wątpienia takie lekcje na długo zostają w pamięci i są bardzo korzystne w procesie dydaktycznym.

Bohdan Tchórz

 

Dodaj komentarz