Rozpoczęły się matury

Aktualności

1Dzisiaj, t. j. 4 maja 2015 r., w całym kraju rozpoczęły się o godz. 9.00 matury. Przystąpiło do nich ok. 310 tys. abiturientów.

W Górowie Iławeckim do matur przystąpiło 53 tegorocznych abiturientów z obu miejscowych liceów. Dołączyła do nich też grupka abiturientów ubiegłorocznych.

Na pierwszy ogień poszedł język polski. To jeden z obowiązkowych egzaminów, do którego przystępują wszyscy maturzyści. Jeżeli zdającemu nie uda się dziś uzyskać z egzaminu z polskiego 30 proc. punktów, nie zdobędzie świadectwa dojrzałości.

W tym roku na maturze podstawowej z polskiego pojawiła się (spodziewana) „Lalka” Bolesława Prusa. Temat wypracowania brzmiał: „Wolna wola człowieka albo siła, która determinuje jego życie na podstawie ‚Lalki’ Bolesława Prusa”. Drugim tematem była analiza wiersza Elisabeth Bishop. Oprócz tego należało zinterpretować teksty kultury. Dotyczyły one mody w mowie oraz czytelnictwa.

Maturzyści zdający tzw. „starą maturę” mieli do czynienia z „Dziadami” Adama Mickiewicza. Pojawiło się też „Ziele na kraterze”, powieść Melchiora Wańkowicza.

Matury z polskiego część maturzystów obawia się nie tylko ze względu na tematy wypracowań, lecz także przez trudności zadań z części testowej. Na wypełnienie arkusza maturalnego z języka polskiego abiturienci mieli aż 170 minut.

Piątek 22 maja będzie ostatnim dniem egzaminów.

 

Bohdan Tchórz

Dodaj komentarz