Klasyczny koncert w Krośnie

Aktualności

IMG_5412Są w naszym województwie, więcej, nawet w naszej najbliższej okolicy, miejsca wspaniałe, o niezwykłym klimacie, które może nie są zbyt szeroko reklamowane, lecz na pewno warte odwiedzenia i to nie tylko jeden raz.

Jednym z takich miejsc jest Sanktuarium Maryjne w Krośnie koło Ornety i niezwykłej urody barokowy sakralny zespół architektoniczny z XVIII wieku. Miejsce leżące nieco na uboczu utartych szlaków turystycznych, lecz doprawdy warte odwiedzenia. Może jednak właśnie dzięki swojemu położeniu, przyrodzie, przepływającej obok rzece, ciszy, której nie zakłócają ani gwar tłumu odwiedzających, ani warkot silników samochodowych, przypadkowy (albo i nie przypadkowy) wędrowca podziwiając kunszt dawnych budowniczych może poczuć delikatny podmuch historii.

Piątek 3 lipca był w sanktuarium dniem niezwykłym, albowiem wieczorem odwiedzający stali się uczestnikami wspaniałego koncertu, doprawdy godnego tego miejsca. Najpierw, w klasycznym repertuarze zaprezentowały się organy (grał p. Maciej Sternicki), rodowód których sięga początków kościoła, zabrzmiał hymn Warmii i Mazur, a potem z koncertem barokowych utworów, oraz utworów gruzińskich kompozytorów wystąpił kwartet muzyków z Gruzji.

– Ten wieczór – powiedział ks. Andrzej Krużycki, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Krośnie, kustosz sanktuarium – jest dniem wdzięczności wobec tych, którzy mnie wspomagali w ciągu dwudziestu pięciu lat pracy w sanktuarium. Jest to szczególny moment, kiedy warto podziękować wszystkim, i tym żyjącym, i tym, którzy do Pana Boga odeszli, którzy budowali ze mną tę ponad parafialną wspólnotę, ponieważ poszerza się ona i o wspólnotę greckokatolicką, i prawosławną, i może innych. Jest to miejsce, gdzie wszyscy jesteśmy u Matki jako jej dzieci.

Koncert zakończył się przy zachodzącym słońcu na zakończenie szczególnego dnia w krośnieńskiej parafii.

Bohdan Tchórz

Dodaj komentarz