76 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Aktualności

IMG_7515Apelem poległych, modlitwą i przemówieniami okolicznościowymi została odznaczona 1 września 76 rocznica wybuchu II Wojny Światowej na terenie byłego obozu jenieckiego w Kamińsku.

Uroczystości odbyły się przed głazem upamiętniającym ofiary obozu. Zostały one zorganizowane po raz kolejny przez Gminę Górowo Iławeckie. Kompanię honorową, poczet flagowy i wartę wystawiła 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana. Pododdział honorowy wystawiła też SW ZK Kamińsk. Przybyły także poczty flagowe miejscowych szkół oraz straży pożarnych.

W uroczystości wzięli udział między innymi: Starosta Powiatu Bartoszyckiego Wojciech Prokocki, Starosta Powiatu Kołomyjskiego (Ukraina) Bohdan Boliuk, poseł na Sejm Miron Sycz, Wójt Gminy Górowo Iławeckie Bożena Olszewska-Świtaj, Burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka.

Oddając hołd poległym w II Wojnie Światowej i latach późniejszych, mówcy podkreślali, że wolność i swoboda nie są darami wiecznymi i trzeba o nie dbać każdego dnia. Pamiętając o przeszłości należy walczyć o godną przyszłość. Świadczą o tym chociażby aktualne wydarzenia na Wschodniej Ukrainie czy w Afryce i Azji.

Wtorkowa uroczystość to była także wspaniała lekcja historii dla najmłodszych, szkoda jedynie, że tak niewielu z nich wzięło w niej udział.

Dodaj komentarz