Owadzi alarm

Aktualności

IMG_0110Alarmująca informację o tym, że może płonąć wieża cerkwi greckokatolickiej strażacy otrzymali w czwartek o godz. 10.16.

Sygnał był poważny i na miejsce niemal natychmiast zaczęły zjeżdżać wozy bojowe Straży Pożarnej. Przyjechali strażacy z Górowa Ił., Kamińska i trzy załogi z Bartoszyc.

Mocno zaniepokojony proboszcz ks. Jan Łajkosz razem ze strażakami udał się na kościelną wieżę, gdzie szybko otrzymał informację potwierdzoną odczytem z kamer termowizyjnych, że zagrożenia pożarowego nie ma. Ową „chmurą dymu” okazał się niezwykle duży rój owadów.

 

Na cerkwi, pod krzyżem na wieży znajduje się ponadmetrowej średnicy kopuła, którą owady wybrały na swoje gniazdo. Wysoka temperatura spowodowała, że zaczęły się wydostawać na zewnątrz i stąd całe zamieszanie, które obserwowała dosyć liczna grupka gapiów.

 

Wydarzenie dowiodło że, mimo początkowej całej grozy, strażacy są szybką i skuteczną grupą. Na miejscu pojawili się szybko i równie szybko zadziałali. Chwała im za to.

 

Cieszy także fakt, że społeczeństwo jest czujne, ponieważ sytuacja mogła być diametralnie różna i XIV-wieczny zabytek mógł być realnie zagrożony.

Dodaj komentarz