Przedświąteczne jasełka w szkole

Aktualności

1Piękna tradycja przedstawień bożonarodzeniowych, czyli widowisk wyobrażających scenę narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem, nazywanych u nas Jasełkami, sięga średniowiecza. Zapoczątkował je św. Franciszek z Asyżu, organizując po raz pierwszy takie przedstawienie w 1223 r. w Greccio we Włoszech.

W Polsce pierwszy raz jasełka zostały zorganizowane na dworze św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, pod koniec XIII wieku.

Jasełka, czyli rodzaj sztuki ludowej, ich atrakcyjność i popularność w narodzie podnosił dobór i sposób przedstawienia postaci uczestniczących w przedstawieniu: informacja o narodzinach Zbawiciela, pasterze, owieczki, wół, osiołek, postać okrutnego Heroda, trzej królowie o odmiennym kolorze skóry, śmierć z kosą, aniołowie, diabły, żydzi, mieszczanie, chłopi pracujący w polu, kobiety przy żniwach. Te postaci, uzupełniane nowymi, charakterystycznymi dla danych czasów, zachowały się w jasełkach do dzisiaj.

Przedstawienia jasełkowe chętnie odgrywane są przez uczniów w szkołach w dniach poprzedzających święta Bożego Narodzenia. W górowskiej SP 2 w jasełkach wystąpiły dzieci z klasy drugiej A, przygotowane przez p. Agnieszkę Czernik, p. Krystynę Markowską i p. Danutę Zimniak. O chór i oprawę muzyczną zadbał p. Miron Maciopa.

Po ogólnym spotkaniu i podzieleniu się opłatkiem z dyrektorem, uczniowie udali się jeszcze do klas na spotkania przedświąteczne ze swoimi wychowawcami.

Dodaj komentarz