Wojska napoleońskie w Toprzynach

Aktualności

W przepiękny, niemal jak na zamówienie, słoneczny, lekko mroźny poranek w sobotę 23 stycznia w Toprzynach rozległy się wystrzały z broni długiej oraz armat dwóch nacierających na siebie armii.

Grupy rekonstrukcyjne, miłośnicy historii oraz armii epoki napoleońskiej do podgórowskich Toprzyn przyjechali dzień wcześniej. Korzystając z gościnności dyrekcji miejscowej szkoły, zakwaterowali się w niej i rozpoczęli przygotowania do bitwy, która rozpoczyna całoroczny sezon rekonstrukcji wojen napoleońskich w Polsce. Zaraz po niej odbędą się następne.

Znawca tematu, Sławomir Skowronek, wyjaśnił, że do Toprzyn przybyli żołnierze Pułku Piechoty Pruskiej z 1807 roku, Wileńskiego Pułku Muszkieterskiego, członkowie Stowarzyszenia Artylerii Dawnej z Warszawy oraz jegrzy i trochę żołnierzy z innych pułków:

– Łącznie mamy około 30 osób, które mogą już stworzyć barwny pokaz. Miłośnicy epoki napoleońskiej przybyli tutaj z Lidzbarka Warmińskiego i okolic, Warszawy, Trójmiasta. Z miejscowych są chłopcy z Kandyt. Rekonstruując bitwę pod Pruską Iławą z lutego 1807 roku, teoretycznie armia rosyjsko-pruska powinna ustąpić. Chcielibyśmy też, aby byli z nami goście zza bliskiej granicy (oni także mają ciekawe grupy rekonstrukcyjne), ale tam ciągle są jakieś trudności proceduralne.

Po stoczonej bitwie, zgodnej z historycznym scenariuszem, wszyscy jej uczestnicy wraz z obserwatorami udali się do budynku starej szkoły na bezpośrednie spotkanie połączone z poczęstunkiem.

 

Dodaj komentarz