Symbole Światowych Dni Młodzieży w Górowie Iławeckim i gminie

Aktualności

W dniach 15-19 maja 2016 roku krzyż i ikona ŚDM nawiedzą parafie Greckokatolickiej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej.

01

We wtorek, 17 maja, symbole zagoszczą w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim. Będzie to wielkie duchowe wydarzenie nie tylko dla parafialnej wspólnoty lecz także dla mieszkańców całego miasta. I gminy.

Plan nawiedzenia:

  1. 05. 2016 (wtorek)

8.00 – powitanie symboli w cerkwi greckokatolickiej i Liturgia święta w intencji parafian

9.30 – Środowiskowy Dom Samopomocy „Barka”

10.30 – cerkiew prawosławna

11.00 – Zespół Szkół (polskie liceum)

12.00 – Gimnazjum nr 1

13.00 – Zespół Szkół w Kandytach

14.30 – kościół rzymskokatolicki

17.00 – cerkiew greckokatolicka i Akatyst do Bogurodzicy

18.30 – Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny

19.30 – Zespół Szkół z ukraińskim językiem nauczania (czuwanie do ok. godz. 22.00)

  1. 05. 2016 (środa)

8.05 – poranne modlitwy i pożegnanie symboli w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania

8.30 – Szkoła Podstawowa

9.30 – pożegnanie symboli

Począwszy od Niedzieli Palmowej 2014 roku, kiedy na Placu Św. Piotra w Rzymie symbole ŚDM, Krzyż i ikona matki Bożej Salus Populi Romani młodzież z Brazylii przekazała młodym Polakom – rozpoczęła się peregrynacja symboli ŚDM po naszym kraju. Ostatnio, były u nas w roku 2010, z okazji 25-lecia ŚDM i w ciągu dwóch miesięcy odwiedziły wówczas 39 diecezji.

02

Peregrynacja symboli ŚDM jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania kraju – gospodarza do Światowych Dni Młodzieży. Symbole pielgrzymują od diecezji do diecezji, od miasta do miasta; odwiedzają kościoły i więzienia, szkoły i szpitale. Młodzi i starsi na własnych ramionach noszą Krzyż i ikonę po ulicach, adorują je na placach i z wielką czcią całują, niczym relikwie.

W poniedziałek, 14 kwietnia 2014, prosto z Rzymu, symbole przyjechały do Polski. Przywieźli je przedstawiciele młodych z całego kraju, a wśród nich najliczniejsza delegacja z diecezji poznańskiej, która jako pierwsza gościła symbole ŚDM. Po odwiedzeniu diecezji poznańskiej, kaliskiej, włocławskiej, warszawsko-praskiej i siedleckiej, Krzyż i Ikona peregrynują po krajach naszych sąsiadów. Od 29 czerwca 2014 roku odwiedziły kolejno Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy.

Do Polski symbole wróciły 14 grudnia 2014 roku i pozostaną już u nas do Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja po diecezjach zakończy się w diecezji krakowskiej. Krzyż i ikona Matki Bożej obecne będą podczas wszystkich wydarzeń centralnych, a następnie powędrują dalej, do innych miejsc, a w końcu trafią do kraju, który gościć będzie kolejne Światowe Dni Młodzieży. I tak – miejmy nadzieję – pozostanie na zawsze.

Dodaj komentarz