Kalinowe Mosty w drodze do integracji z UE

Aktualności

Z inicjatywą realizacji tego ciekawego projektu medialnego, który otrzymał nazwę Międzynarodowy Festiwal Programów Telewizyjnych i Radiowych „Kalinowe Mosty” siedem lat temu wystąpił redaktor Stefan Migus, przewodniczący olsztyńskiego Zarządu Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Biorą w nim udział dziennikarze lokalnych stacji radiowych i telewizyjnych z Ukrainy, Białorusi i Polski.

Idea festiwalu to budowanie mostów do integracji z państwami Unii Europejskiej. Przyjeżdżający do nas ze wschodu dziennikarze realizują programy ukazujące Polskę i zmiany w niej zachodzące po wejściu do Unii, korzyści z tego płynące ale też i pewne niedogodności. Programy te emitowane są potem przez większość ośrodków regionalnych na Ukrainie.

Uroczyste otwarcie festiwalu odbyło się się w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim 6 czerwca 2016 r. Prócz dziennikarzy wzięli w nim udział wicemarszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, pełnomocnik marszałka województwa ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Leyk, starosta bartoszycki Wojciech Prokocki, burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka, wójt gminy Górowo Iławeckie Bożena Świtaj.

Podczas otwarcia wicemarszałek wręczył odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur” gościom z Ukrainy, współorganizatorom festiwalu. Otrzymali ją Petro Midrihan i Andrij Wełesyk.

Zakończenie festiwalu przewidziane jest na 9 czerwca w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Organizatorami inicjatywy są: Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Olsztynie i Rówieńska Obwodowa Kompania Telewizji i Radia. Od czterech lat wspiera ich także Warmińsko-Mazurski Fundusz Ochrony Środowiska i Zasobów Wodnych w Olsztynie.

 

Dodaj komentarz