Uwaga na fałszywe, zainfekowane faktury

Aktualności

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, ostrzegają przed cyberprzestępcami i radzą jak się uchronić przed nieuczciwymi osobami, podszywającymi się pod operatorów energetycznych i pocztowych.

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, zaobserwowali w ostatnim czasie zjawiska masowego rozsyłania na skrzynki mailowe osób na terenie całego kraju wiadomości e-mail zatytułowanych „eFaktura” za energię elektryczną (numer)”.

Cyberprzestępcy podszywają się pod dostawcę energii i rozsyłają zainfekowane, fałszywe faktury.

W wiadomości tej pojawiają się informacje, że jest to „eFaktura” wystawiona przez jedną z firm energetycznych, którą należy opłacić. Aby zobaczyć szczegóły faktury jesteśmy nakłaniani do kliknięcia w fałszywe linki, a następnie do pobrania załącznika o nazwie : Faktura_nazwafirmy.zip.

Po pobraniu, rozpakowaniu i uruchomieniu tego pliku nasz komputer zostaje zainfekowany złośliwym oprogramowaniem z grupy „ransomoware” o nazwie Crypt0L0cker.

Niestety otwarcie załącznika jest w zasadzie równoznaczne z zaszyfrowaniem dysku i wykradzeniem wszelkich haseł.

Złośliwe oprogramowanie działa w wyjątkowo kłopotliwy dla użytkownika sposób, bo uniemożliwia dostęp do danych. Odzyskać można go wyłącznie wpłacając przestępcom okup w Bitcoinach. Wpłata nie gwarantuje uzyskania programu do odszyfrowania danych.

Apelujemy, by dla bezpieczeństwa swojego sprzętu elektronicznego i znajdujących się na nim danych, nie otwierać wiadomości zatytułowanej „eFaktura za energię elektryczną (numer)” lub podobnych rzekomo z jednej firm pocztowych, firmy kurierskiej z informacją o niedostarczonej przesyłce, itp.

Należy zachować zdrowy rozsądek i czujność. Gdy nie jesteśmy pewni, w każdym przypadku otrzymania budzącej wątpliwość wiadomości e-mail, która na pierwszy rzut oka zdaje się pochodzić od znanej instytucji, należy skontaktować się z tą instytucją i wyjaśnić sprawę.

KWP Olsztyn

Dodaj komentarz