Niezwykłe freski pewnej cerkwi

Aktualności

W marcu minęła piąta rocznica śmierci biskupa Juliana Gbura, dawnego proboszcza greckokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim (gdzie pracował ponad dwadzieścia lat), a następnie ordynariusza diecezji stryjskiej (Ukraina) Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.

Pamięć o władyce Gburze jest wciąż żywa. Pamiętają o nim nie tylko dawni parafianie i przyjaciele. Zapamiętali go także i na Ukrainie, dokąd został skierowany do służby duszpasterskiej przez Synod w 1994 roku. Pracował tam do dnia swojej śmierci w 2011 r. Jego postać została uwieczniona na unikalnych freskach cerkwi pod wezwaniem św. Archanioła Michała we wsi Weryn (Верин) lwowskiego województwa. Trafić do niej można zbaczając nieco z drogi podróżując ze Lwowa do Stryja.

 

Freski wspomnianej cerkwi to odzwierciedlenie historii Ukrainy oraz jej dawne i współczesne postaci. Możemy tutaj rozpoznać znanych twórców kultury, duchownych, wiernych, a między nimi metropolitę Szeptyckiego, Papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI, zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej Swiatosława oraz wiele innych znanych postaci. Wśród nich znajduje się także biskup Julian Gbur.

Dodaj komentarz