Green Velo dla wszystkich

Aktualności

Lato ma się ku końcowi, dzieci poszły już do szkoły, zbliża się jesień, a pogoda wspaniała, sprzyjająca spacerom i rowerowym wyprawom. Na szlaku Green Velo biegnącym przez Górowo Iławeckie wciąż spotyka się rowerzystów.

Akurat na brak ścieżek rowerowych nie mogą narzekać cykliści, ponieważ w tym roku przybyło ich znacznie.

O popularności wycieczek rowerowych dobitnie świadczy fakt, że od początku lata nie było dnia, aby w Górowie Iławeckim nie pojawiał się ktoś na rowerze obładowanym ekwipunkiem turystycznym.

Rowerzyści przyjeżdżali indywidualnie i w grupach, a z całą pewnością łączyła ich pasja do tego rodzaju sportu.

Rozmawiając z przybyszami można było się przekonać, że nie byli to ludzie przypadkowi. Mieli z sobą mapy, przewodniki i wiedzieli, co można u nas zwiedzić. To wspaniała promocja miasta, tym bardziej, że nie wymagająca zbyt wielu nakładów.

Odwiedzający ochoczo podkreślali, że łączą przyjemne z pożytecznym, albowiem aktywnie odpoczywają i poznają niezwykle malownicze zakątki kraju, których z pewnością nie ujrzeli by z okien samochodów.

Warto także zaznaczyć, że odwiedzali nas też rowerowi turyści z zagranicy.
Jedynym mankamentem, o czym mówiło wielu, jest brak u nas chociażby małego, skromnego baru, działającego przez cały dzień, ponieważ rowerzyści także chcą jeść.

***********************************

Przypomnijmy: Green Velo to najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. Jest to prawie 2000 km trasa, która przebiega przez 5 województw: warmińsko-mazurskie (ok. 420 km), podlaskie (ok. 590 km), lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie(ok. 430 km) i świętokrzyskie (ok. 190 km).

Trasę zaplanowano tak, aby prowadziła ona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe.

W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku (opracowano nawet specjalne dla trasy znaki).

 

Dodaj komentarz