Uroczyste apele z okazji Dnia Niepodległości

Aktualności

W bieżącym roku obchodzimy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym w ciągu roku. Obchodzone jest dla upamiętnienia dnia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

Polska utraciła niepodległość 1795 roku, gdy trzy ówczesne mocarstwa: Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy, bowiem tego dnia, po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim, zakończyła się I wojna światowa. Tego też dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.

Święto odzyskania niepodległości, które obecnie obchodzimy 11 listopada każdego roku, zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 r.

Z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości, w czwartek 10 listopada,  szkoły w Górowie Iławeckim zorganizowały okolicznościowe apele, w czasie których uczniowie przypomnieli historię święta, recytowali poezję okolicznościową oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Podobny apel także, razem ze swoimi podopiecznymi, zorganizowali pracownicy górowskiej „Barki”.

Dodaj komentarz