W hołdzie Tarasowi Szewczence

Aktualności

Pamięci Tarasa Szewczenki, ukraińskiego poety, dramaturga, filozofa i malarza żyjącego w latach 1814 – 1861 poświęcony został koncert, który odbył się w niedzielę 12 marca w Sali koncertowej Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

Tradycja koncertów poświęconych poecie sięga drugiej połowy XIX wieku i kultywowana jest zarówno w jego ojczyźnie, jak i wszędzie, gdzie osiedliła się ukraińska diaspora. Podczas „szewczenkowskich dni” głoszone są referaty okolicznościowe, deklamowane jego poezje, śpiewane pieśni powstałe na słowa jego wierszy.

Coroczne marcowe uroczystości poświęcone Szewczence z czasem nabrały charakteru manifestacji niepodległościowych i doszło nawet do tego, że w 1914 roku car specjalnym ukazem zabronił obchodów setnej rocznicy urodzin poety, a jego mogiły w Kaniowie koło Kijowa strzegł oddział żandarmów nie pozwalający na jakiekolwiek wystąpienia w tym miejscu.

Podczas górowskiego święta na scenie ze specjalnie przygotowanymi programami wystąpiły dzieci i młodzież z miejscowych szkół, a także orkiestra symfoniczna górowsko-lidzbarskiej szkoły muzycznej.

___________________________

W Polsce w hołdzie ukraińskiemu wieszczowi wzniesione zostały dwa pomniki. Jeden z nich znajduje się w Białym Borze, natomiast drugi w Warszawie. Tarasowi Szewczence na Ukrainie i świecie poświęcono 1384 pomniki, z czego 128 znajduje się w 35 różnych krajach poza Ukrainą.

Dodaj komentarz