Ekologiczne miasto – Górowo Iławeckie

Aktualności

Sobotnie popołudnie 22 kwietnia 2017 w świetlicy Centrum Barka w Górowie Iławeckim upłynęło pod znakiem  konferencji „Ekologia Twoim przyjacielem w walce z cukrzycą”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Dwunastka”.

Na spotkanie, między innymi, przybyli: wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego  p. Miron Sycz, burmistrz Górowa Iławeckiego p. Jacek Kostka, prezes Stowarzyszenia „Jesteśmy razem” p. Piotr Baczewski, dyrektor medyczny Caritas Archidiecezji Warmińskiej p. Kamila Gzegzuła, dyrektor Zespołu Szkół w Górowie Iław. p. Elżbieta Gottuk.

Przybyli na konferencję mieszkańcy Miasta Górowo Iław. oraz Gminy Górowo Iławeckie mogli przed jej rozpoczęciem zmierzyć poziom cukru dokonywany przez pielęgniarki Stacji Caritas w Górowie Iław – p. Danutę Hamada i p. Krystynę Joks.

Zagadnienia dotyczące cukrzycy, jej powikłań oraz właściwego sposobu życia  były tematem wykładów, które poprowadzili: prof. dr hab. nauk farm. Wiesław Sawicki (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr Katarzyna Myszka-Podgórska (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie oraz przedstawiciel firmy SYMPHAR (producent glukometrów) p. Ewa Borys.

– Górowo Iław. należy do miast zrzeszonych w sieci Citta Slow, a ich mieszkańcy to ludzie żyjący bez pośpiechu w otoczeniu przyrody, to ludzie z założenia szczęśliwi, a ludzie szczęśliwi to przede wszystkim ludzie zdrowi – zaznaczył Mirosław Mycio, prezes Stowarzyszenia „Dwunastka”. Dlatego nasze Stowarzyszenie chce także pomagać osobom zmagającym się z cukrzycą. Chcemy poprzez profilaktykę, promowanie zdrowego trybu życia, spotkania z naukowcami i lekarzami przybliżyć zagadnienia dotyczące cukrzycy.

Wiceprezes Stowarzyszenia p. Ewelina Boruszewska poinformowała nas, że  na początku czerwca zostanie zorganizowana II konferencja, która będzie miała miejsce w gospodarstwie agroturystycznym i jej nadrzędnym zadaniem będzie propagowanie zdrowej, ekologicznej żywności oraz efektywnego sposobu spędzania czasu wolnego w zgodzie z naturą. W konferencji weźmie udział dietetyk oraz lekarz specjalista z zakresu chorób nerek.

W swoich wystąpieniach w trakcie konferencji, zarówno wicemarszałek, jak i burmistrz miasta, podkreślili, że cieszy ich fakt, iż w Górowie  dzięki oddolnym inicjatywom dochodzi do organizacji wielu ciekawych spotkań i wydarzeń, które czynią z Górowa Ił. miasto szczególne na mapie naszego województwa.

– Chciałbym podziękować głównemu sponsorowi cyklu konferencji – Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie – za przekazane środki finansowe a także wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania, w szczególności Centrum Barka i Stacji Caritas w Górowie Iław. – powiedział na zakończenie konferencji Mirosław Mycio.

 

Dodaj komentarz