Gospodarka odpadami

Szanowni Państwo

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu z naszego miasta zniknęły zaniedbane śmietniki i piętrzące się w ich pobliżu odpady. Znaczna większość domów i wspólnot mieszkaniowych oddaje odpady posegregowane na 4 podstawowe frakcje.

Wprowadzenie reformy śmieciowej w Górowie Iławeckim naprawdę się udało.

Bardzo za to dziękuję.

Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie wyposażania nieruchomości jednorodzinnych w pojemniki na popiół.

Oprócz udogodnienia dla Państwa, miasto skorzysta z niższej ceny za składowanie popiołu jako odpadu segregowanego a nie zmieszanego. Do 2020 roku pojemniki na popiół będą do dyspozycji wszystkich ogrzewających swoje domy drewnem i węglem. Prowadzili będziemy także szkolenia, aby osiągać wymagany (coraz wyższy) poziom segregacji.

Nadal zbyt wiele odpadów, które mogłyby trafić do pojemników np. na plastik czy papier wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Zagospodarowanie każdej tony odpadów zmieszanych kosztuje nas: 324 zł, natomiast tona odpadów posegregowanych to koszt zaledwie 1,08 zł.

Dbałość o czystość to nie tylko śmieci. To także jakość powietrza, którym oddychamy.

Od tego roku rozpoczynamy akcję wspierania wymiany starych pieców opalanych węglem i drewnem.

Proponujemy Państwu dwa rozwiązania: Podłączenie do miejskiej ciepłowni – przyłącze do Państwa domu bezpłatnie wykona spółka EWIX.Natomiast osoby, które będą chciały wymienić stary kocioł węglowy na nowy piec opalany biopaliwem mogą liczyć na wsparcie Urzędu Miasta. Nasz samorząd dofinansuje Państwa inwestycję w wysokości 10% oraz pomoże w pozyskaniu i rozliczeniu pożyczki w ramach programu „EWA plus”.

Więcej informacji uzyskać można u Pani Katarzyny Łuczkowskiej pod numerem telefonu (89) 762 70 21.

Z poważaniem
Jacek Kostka

Ważne telefony:

W przypadku kłopotów z odbiorem odpadów: tel. 89 762 70 21 (Pani Katarzyna Łuczkowska).

W przypadku uwag dotyczących czystości na terenie miasta: tel. 506 038 217 (Pan Aleksander Żelanis).